Blog

Bilgi her şeydir, paylaştıkça gelişir.

Pazar, 19 Temmuz 2020 14:42

Gerilla Pazarlama

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Gerilla Pazarlama Gerilla Pazarlama geleneksel olmayan bir teknikle olarak görülse de 1984'ten bugüne artık gelenekselleşmiş marka bilinirliğine katkıda bulunmayı amaçlayan maksimum sonuç veren düşük maliyetli alışılmamış pazarlama taktikleridir. Gerilla pazarlama teknikleri çoğu zaman, ucuz, yenilikçi ve hayal gücü kadar sınırsız yaratıcı stratejiler olarak diğer pazarlama metotlarından ayırt edilir. Genellikle gerilla pazarlama yöntemlerinin amacı; yayılımcı ve müşteriye atakta bulunmaktır.

Büyük firmalarında kullandığı ama orta ve küçük ölçekli firmaların bu alanda rekabet etmesi için faydalı olan bu pazarlama tekniği küçük ve parlak hareketlerle büyük etkiler yaratır.

Tıpkı büyük bir orduya karşı gerilla askerlerinin mücadelesi gibi. Bu taktiklerin çoğu pusu, sabotaj, baskınlar ve sürpriz unsurları içerir.

Gerilla pazarlamayı diğer pazarlama yöntemlerinden ayıran belirgin özellik hayal gücü ile standardın dışına çıkmaktır. Jay Conrad Levinson, Guerrilla Marketing International kuruluşunun başkanı aynı zamanda Gerilla Pazarlamanın isim babasıdır. Jay Conrad Levinson’un “Guerrilla Marketing” kitabını yazmış ve bunun haricinde 30 civarı kitabı daha vardır . Jay gerilla pazarlamayı “bütçesi küçük hayalleri büyük girişimciler için olan yaratıcı pazarlama tekniği” şeklinde tanımlamış ve en genel bilinen şu örneği vermiştir:

İki büyük mobilya mağazasının arasında kalmış küçük bir mobilya mağazası vardır. Büyük olan mağazalarının birinde “yüzde 60 indirim” diğer mağazada ise “yüzde 75 indirim” yazan dev birer afiş bulunmakta idi. Ortada olan küçük mağazanın onlarla indirim yarışına girmesi imkansızdı. O iki büyük mağazanın afişinden daha küçük bir afiş hazırlayıp astı. Yazan şey “Ana Giriş Kapısı” idi. Pazarlamada gerilla yöntemi buna denir.

Gerilla pazarlamanın ulaştığı insan sayısı başladığı dönemde az idi fakat dijital pazarlama ile birleşmesi ile herkese ulaşmayı başarmıştır. Akılda kalma oranı çok yüksektir. İnsanların karşısına beklemedikleri bir anda ve ilgi çekici bir şekilde çıktığı için hafızalarda yer edinir. Fark yaratarak ön plana çıkar. Üstelik bu faydaları sağlarken yüksek bütçelere ihtiyaç duymaz.

Gerilla Pazarlamanın Tarihi


Reklamcılık, Mısırlıların papirüsleri kullanılmasıyla başladığı tahmin edilmektedir. M.Ö. 4000 yılı da klasik reklam ve pazarlama teknikleri başladığını kabul edersek; yüzyıllar boyunca yavaşça gelişim göstermiştir ancak 1900 yıllarının başlarında özellikle de 1920'de sanayide Taylorizm (Bilimsel yönetim) başlaması ile büyük sıçramalar yaşamıştır.

Bu dönemde reklamlar eğlenceli olmaktan çok kullanma kılavuzu niteliğinde idi. Ürün hakkında bilgi ve eğitim vermekte idi.

1960 yıllarında, dünya savaşlarının etkilerinin geçmesi ve ekonominin tekrar bir dengeye gelmeye ve 3. sanayi devriminin temellerinin atılması ile dönemin iletişim araçları radyo ve baskılar reklam kampanyaları gerçekleştirilmiştir. Daha etkili iletişim araçları çıkmaya başladıkça özellikle 1980 yıllarının sonları ve 1990 yıllarının başlarında televizyonlarda reklamlar çıkmaya başladı.

Ajanslar müşteride ve tüketicide izlenim oluşturmak için mücadele etmişlerdir. Ancak bir değişime ihtiyaç duyulmuştur.

1984 yılında pazarlamacı Jay Conrad Levinson “Guerilla Marketing” terimini kendi kitabında kullanmıştır. Levinson, J. Walter Thompson’da Üst Düzey Başkan Yardımcılığı ve Leo Burnett Advertising’te Yaratıcı Yönetmenlik ve Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. Levinson kitabında reklamcılığın klasik biçimiyle mücadele etmeyi ve bu yönde girişimler gerçekleştirmeyi önermektedir. Gerilla pazarlamanın amacı düşük bütçe ile reklam yapabilmek için alışılmamış taktikler kullanmaktır. Bu süre içerisinde, radyo, televizyon ve dergiler yükseliştedir ancak müşteriler bıkkın bir biçimdedir. Levinson, kampanyaların şaşırtıcı, eşsiz, şoke edici ve akıllıca olmasını tavsiye etmektedir. Kampanyaların sosyal sinyaller oluşturması gereklidir.

Küçük işletmeler imkansız hayaller kurup büyük reklamlar yapacak demek yerine yaratıcı hayaller kurup reklamlar oluşturma yönünde evrilip pazarlamaya bu yönden yaklaşmaya başladılar. Gerilla pazarlama yöntemi kullanıldığı ve sahada aktif olduğu için gelişerek büyümeye devam etti.

Okunma 823 kez Son değişiklik Pazar, 19 Temmuz 2020 15:30
Bu kategorideki diğerleri: « Network Marketing İhracat nedir? »

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Image

Adres

- Adalet Mh. Manas Bulv. Folkart Towers B Blok No:39 K:34 D:3408 Bayraklı/İzmir