Blog

Bilgi her şeydir, paylaştıkça gelişir.

Cuma, 17 Temmuz 2020 00:17

Çok Kültürlü Pazarlama

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Çok Kültürlü Pazarlama (Multicultural Marketing)Farklı etnik kökenlere ve kültürlere sahip insanların üzerinde yürütülen pazarlama türüne etnik pazarlama veya çok kültürlü pazarlama denir. Bu kampanya yöntemi bazen başka bir ülkeye açılmak isteyen şirketlerin kendi ülkelerinde bulunan o ülke kültürüne sahip insanlar üzerinde bilgi toplama amaçlıda olabilir. Genellikle bu pazarlama şeklini kullanılma sebebi, azınlıklar ile etkileşime girmenize yardımcı olmakla kalmaz, bilakis etnik kökenleri ve kültürleri tanır ve etnik kökene veya kültüre çoğunluğun hükmetmediğini anlaşılmasını kolaylaştırır.

Küreselleşme ile birlikte yeni pazarların ortaya çıkması sonucunda, işletmeler bu pazarlara bir şekilde ulaşma çabası içerisine girmişlerdir.

Ancak her yeni pazarın, farklı özellik ve koşullarının mevcut olması, işletmelerin bu yeni ortamda tutunabilmek adına farklı stratejiler belirlemesini zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda net olarak dillendirilmese de, bölgeler arasındaki kültür ve nihayetinde dini farklılıkları, maddi olanaklar yanında o bölgenin şartlarını belirleyen en temel hususlar arasındadır. Bu makalenin kısaca kültür ve inanç faktörünün tüketicinin tüketimini nasıl oluşturduğu ve beraberinde de pazarlama stratejilerini bu alışkanlıkların nasıl etkilediğini değerlendirilmektedir.

Çok kültürlü devletlerden bir tanesi olan Türkiye, Avrupa Birliği’ne Uyum Yasalarından dolayı önemli bir dönüm noktasına gelmiştir. uyum paketlerinin 6.sı le ortaya çıkan uyum yasa tasarısının; “Türk vatandaşlarının günlük yaşamlarında kullandıkları, farklı dil ve lehçelerde, kamu ve özel radyo ve televizyon kurumlarınca yayın yapabilme” maddesi, sadece işletme yöneticileri ve pazarlamacılar için değil, halka arasında da farklı bir bakış açısı katmıştır. Bu durum Türkiye’de bir zamana kadar düşüncesinden bile uzak olunan “etnik grupların incelenmesi ardından etnik pazarlama konusunu ortaya çıkmıştır.

Günümüzde dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan milyonlarca yabancı, birçok farklı kültürel özelliklere sahip, hemen her ülkede faaliyet gösteren uluslararası şirketler ile etkileşim içerisindedirler. Bu etkileşim uluslararası şirketlerin gerek kendi içinde gerekse çevresi ile olan irtibatların da pek çok sorunun yaşanmasına neden olmaktadır ve bu sorunların çoğunun din ve kültür farklılıklarından kaynaklandığı bilinmektedir. İşletmeler sonsuza dek var olmak amacıyla kurulurlar. Ancak, her işletme mal, hizmet ya da fikir üretmesi fark etmeksizin sonsuza dek faaliyet gösteremez. Bunun yanı sıra, dünya genelinde faaliyetleri asırları aşan işletmeler de mevcut olup, söz konusu işletmelere, zaman içerisinde faaliyet gösterdikleri yerel pazarlar yetmemektedir. Bu sebeple küresel pazarlara açılmak istemektedirler. Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi Emre TOPOĞLU - İsmail GÖKDENİZ 70 Ancak tüm bu bilgiler dışında, işletmelerin ve dolayısıyla ülkelerin, farklı pazarlara girmek için farklı pazarlama stratejileri belirlemeleri zorunluluk arz etmektedir. Pazarlama hususunda ise en temel nokta, tüketicinin tüm duyularına hitap edebilmektir. Buna göre şirketler, stratejilerini belirlerken bölge ve kitle farklıkları gözeterek stratejiler geliştirip ilerlemeleri gerekmektedir. Burada en önemli ayrım ve dikkat edilmesi gereken, kitlelerin inanç ve kültürel farklılıklarıdır.

Kültürel etkinin tüketici profili üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu anlayabilmek için kültür kavramının mevcut tüketici alışkanlıkları ile ilişkilendirilmesi gerekmektedir.

Okunma 1027 kez Son değişiklik Pazar, 19 Temmuz 2020 15:31
Bu kategorideki diğerleri: Dijital Pazarlama Nedir? »

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Image

Adres

- Adalet Mh. Manas Bulv. Folkart Towers B Blok No:39 K:34 D:3408 Bayraklı/İzmir