Pazar, 04 Ekim 2020 13:53

E-ihracat Nedir Nasıl Yapılır?

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

E-ihracat Nedir Nasıl Yapılır?Bir gün Türkiye dışında bir yerden sipariş aldınız. Şimdi ne olacak? Müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamak ve kendinizi korumak için ihracat hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? Ya da belki de ürünlerinizi başka ülkelerde satma fırsatlarını duymuşsunuzdur ve ne yapmanız gerektiğini bilmek istiyorsunuz.

Bu yazı, bu sorulara ve daha fazlasına cevap vermeyi amaçlamaktadır.

Küçük veya orta ölçekli bir işletme işletiyorsunuz. Çevrimiçi bir varlık oluşturmak için çok çalıştınız. Hatta siparişleri kabul edebilir ve ürünlerinizi müşterilerinize gönderebilirsiniz.

 

İhracatla İlgili Temel Bilgiler

Uluslararası ticaretin birçok işletme için potansiyel olarak kazançlı bir alan olduğuna şüphe yok. Dünya genelinde ürünlerinizi duymak için bekleyen potansiyel müşterilerin sayısını düşünün.

Çoğu işletme sahibi için, şirketini yabancı bir pazarda adapte etmek karmaşık ve zaman alıcı gelir. Bununla birlikte, e-ihracat konusunda bilgili bir iş insanı için, şirketin büyüklüğü ne olursa olsun, uluslararası iş yapmak kolay ve nispeten basit olabilir. Ürünlerinizi dış pazarlarda pazarlamak ve dağıtmakla ilgili sorunlar konusunda endişelenmenize gerek kalmasa da, yine de nakliye, gümrük, elektronik sözleşmeler ve işlemlerle ilgili konularla uğraşmanız gerekecektir.

Tanımlar:

İhracat, ticaret veya satış için yabancı bir ülkeye mal veya hizmet gönderme veya taşıma uygulamasıdır.

E-ihracat, yabancı ülkelerde bulunan müşterilerden çevrimiçi olarak sipariş alma ve işleme uygulamasıdır.

Dışa aktarmak için interneti nasıl kullanabilirsiniz?

İnternet, geleneksel ihracat yaklaşımlarına göre bazı avantajlar sunmaktadır. Diğer ülkelerde çok küçük bir varlık oluşturmanız (ticari üslerimizi kullanarak depolama, lojisitk, ödeme ve gümrükleme gibi konularda destek alabilir ve yabancı ülke içi pazarlamamızdan yararlanabilirsiniz) ile yalnızca dünyanın dört bir yanından çok sayıda potansiyel müşteriye ulaşmakla kalmaz, aynı zamanda şunları da yapabilirsiniz:

- Ürün veya hizmet tekliflerinizi müşterinin konumuna göre özelleştirin - Web sitenizde özel bağlantılar sunarak, web sitenizi farklı pazarlar için yerelleştirebilir ve kişiselleştirebilirsiniz.
- Elektronik müşteri desteği sunun - Maliyetli ve zaman alan 1-800'lü bir numara kullanmak yerine, web sitenizde bulunan Sık Sorulan Sorular (SSS) listesi veya e-posta destekli yardım yoluyla müşteri desteği sunabilirsiniz.
- Ürün veya hizmetlerinizin özelliklerini ve faydalarını net bir şekilde iletin - Web siteniz, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi başkalarına pazarlamak için ideal bir araçtır. Resimleri, ürün açıklamalarını, teknik ayrıntıları, müşteri referanslarını ve hatta videoları kullanarak, müşterilerinizin siz ve ürünleriniz hakkında ne gördüğünü ve ne öğrendiğini kontrol edersiniz. Ayrıca, web siteniz, ürünlerinizin uluslararası standartları ve şirketinizin benimsediği politikaları (ör. Fiyatlandırma, nakliye ve iade politikaları) nasıl karşıladığına ilişkin bilgileri iletmek için harika bir platformdur.
- Şirketinizi tanıtın - Birçok müşteri yalnızca ürün özellikleriyle değil, aynı zamanda iş yapacakları şirket hakkındaki bilgilerle de ilgilenir. İnternet, potansiyel müşterilere şirketinizin geçmişi, personeli, konumu, ortakları vb. Hakkında daha fazla bilgi verme fırsatı sunar.
- Müşterilerinizle iletişimi kolaylaştırın - E-posta, uluslararası müşterilerinizle iletişim kurmanın uygun bir yoludur. Sorulara anında yanıt verebilir, müşterilerinize ürün sevkiyat durumlarını bildirebilir ve özel tekliflerle ilgili en son haberlerinizi veya bilgilerinizi gönderebilirsiniz.

E-ihracat için adımlar

E-ihracat yapmayı düşündüğünüzde yedi ana adım var.

 • E-İhracat Potansiyelinizi Değerlendirin
 • Bir E-İhracat Planı Geliştirin
 • Ürünlerinizi Dış Pazarlar İçin Düzenleyin
 • E-İhracatla İlgili Hukuki Sorunları Araştırın
 • Yurtdışında Satış Yapmak İçin Web Sitenizi Kullanın
 • Ürünlerinizi Gönderin
 • Ödeme Alın

Bu adımlar, makalemizin ilerleten kısımlarında daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

1. E-ihracat potansiyelinizi değerlendirin

E-ihracata çok fazla zaman, çaba ve para harcamadan önce, mevcut operasyonlarınız ve ürün teklifleriniz üzerine düşünmek için biraz zaman ayırın. Bu değerlendirme aşaması, daha sonra baş ağrılarından kaçınmanıza yardımcı olacak ve sizi e-ihracata hazırlanmak için yapmanız gerekenler konusunda eğitecektir.

E-İhracat Potansiyelinizi Değerlendirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz:

 • İşletmeniz şu anda yurt içi operasyonlarında ne ölçüde başarılı?
 • Talepleri yerine getirmekte zorlanıyor musunuz?
 • Ürününüz çok fazla servis veya takip yardımı gerektiriyor mu?
 • Ürününüz pek çok pazar ve kültürde geniş kitlelere hitap ediyor mu?
 • Ürününüz benzersiz bir ihtiyaca yanıt veriyor mu?
 • Daha geniş bir müşteri tabanına hitap etmek için ürününüzü düzenlemeniz gerekecek mi?
 • İşletmeniz ihracatın mali yüküne dayanabilir mi?
 • Ödeme alınana kadar üretim ve nakliye masraflarını nasıl finanse edeceksiniz?
 • Şirketiniz finansal yardım almaya uygun mu?
 • Ürününüzü satıyor olabileceğiniz çeşitli kültürel ortamların farkında ve bu çevrelerde çalışmaya istekli misiniz?
 • Hem mevcut yerli müşterilerinize hem de yeni yabancı müşterilerinize hizmet verecek kapasiteniz var mı?
 • Dış pazarlardaki çeşitli düzenlemelere (örn. Etiketleme, içerik) uymak için ürününüzde değişiklik yapmanız gerekir mi?
 • Ürününüzü taşıma maliyeti rekabetçi fiyatlandırmayı bir sorun haline getirir mi?

Yukarıdaki sorulara verdiğiniz yanıtlar yönetilebilir görünüyorsa, 2. Adım'a geçin.

2. Bir e-ihracat planı geliştirin

Proaktif davranıyor ve ürünlerinizi dış pazarlarda aktif olarak pazarlamayı düşünüyorsanız, mutlaka bir ihracat planı yapmanız gerekir. Bir ihracat planı size şu konularda yardımcı olacaktır:

 • İhracatınızı hedeflemek için potansiyel pazarları belirleyin;
 • İhracat çabalarınızı planlamanıza yardımcı olacak potansiyel giriş engellerini ve diğer bilgileri belirleyin;
 • Dağıtım kanallarını, ortakları ve pazara giden yolları belirleyin; ve
 • Gerçekçi bir pazarlama bütçesi oluşturun (örneğin, görevlendirilmiş pazar araştırması, denizaşırı seyahatler, ticari etkinlikler, pazarlama teminatı sağlama, çeviri hizmetleri ve ürün özelleştirmesi dahil).

Yurtdışındaki potansiyel müşterileri belirlemek, bir e-ihracat planı geliştirmenin önemli bir adımıdır. Çeşitli ülkelere mal ve hizmet ihracatı anlamak için sektörünüzle ilgili uluslararası pazar istatistiklerini araştırmak iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Ardından, güçlü talep ve büyüme potansiyeli gösteren ürünleriniz veya hizmetleriniz için birkaç önemli pazar belirleyin. Pazarları değerlendirirken, var olan yerel ve uluslararası rekabeti ve ürün veya hizmetlerinize olan talebi etkileyebilecek çeşitli eğilimleri dikkate almak isteyeceksiniz.

Aynı zamanda, yurtdışında ki müşterilerin ilgilendikleri ürünler için İnternet'te arama yaptıklarının farkına varmak da önemlidir. Bu nedenle, web siteniz ve e-Pazarlar aracılığıyla bir çevrimiçi varlık geliştirmek müşterilerin sizi bulmasına ve işletmeniz için hangi pazarların en fazla potansiyeli sunabileceğine dair bir fikir edinmesine olanak tanımanın iyi bir yoludur.

Yalnızca Türkiye dışında bulunan müşterilerden gelen siparişleri yanıtlıyorsanız, ihtiyaçlarınız farklı olacaktır, ancak yine de bir e-ihracat planına ihtiyacınız olacaktır. Siparişlere karşı reaktif olsanız bile (proaktif olmaktan ziyade), nakliye rotalarını ve örneğin çeviri ve ürün özelleştirme maliyetleri dahil olmak üzere ihracat maliyetlerini yine de belirlemelisiniz.

İpucu: İhracat yapmayı düşünürken çok hızlı hareket etmeyin. Ürününüzü bir veya iki yabancı pazarda test edin. Bu, ürün kabulünü engelleyebilecek öngörülemeyen faktörleri belirlemenize ve ayrıca ihracatın işletmeniz için ne kadar uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olur.

3. Ürünlerinizi dış pazarlar için değiştirin

Dış pazara girmeden önce ürünlerinizin mevcut haliyle uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Dış pazarlarınızdaki zevkleri ve tercihleri ​​ve ayrıca ürünleriniz için geçerli olan özel dış düzenlemeleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunların ülkeye göre değişeceğini unutmayın, bu nedenle ürünlerinizi sattığınız dış pazarları sınırlamanız gerekebilir.

Değiştirmeniz gerekebilecek bazı ürün özellikleri örnekleri şunları içerir:

 • Ürünün adı (yalnızca ürün adının yerel dilde olumsuz bir çağrışım içerdiğini keşfetmek için dış pazarlarda ürünlerini piyasaya süren birçok işletme hikayesi vardır).
 • Etiketleme (örneğin, boyut ölçülerini Metrik veya İngiliz sistemine göre değiştirmek veya birkaç dilde talimat sağlamak gibi).
 • Ürünün kendisi (örneğin, yerel elektrik güç sistemiyle uyumluluğu sağlamak için yerel standartları karşılamak için).

İpucu: Uluslararası Standardizasyon Örgütü'nün (ISO) yönergelerini öğrenin. Bu grup, uluslararası operasyonlar için uygun kalite yönetim programlarının seçimi ve uygulanması konusunda rehberlik sağlayan belgeler yayınlar.

4. E-ihracatla ilgili yasal konuları araştırın

Çoğu ticari işlemde olduğu gibi, bu işlemleri düzenleyen yasa ve yönetmelikler hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Bu makale hukuki tavsiye vermeyi amaçlamamaktadır. Bu nedenle, çeşitli iç ve dış düzenlemelere uyduğunuzdan emin olmak için uluslararası hukukta uzmanlaşmış bir avukata danışmalısınız. Dünya Gümrük Örgütü web sitesi size dünya çapındaki gümrük idaresi web sitelerine bağlantılar sağlayacaktır.

İpucu: İhracat beyannamenizi doldurmak ve ürününüzün varış ülkesine göre geçerli olan gümrük oranlarını öğrenmek için ürününüzün GTİP Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (HS) kodunu bilmeniz gerekir.

E-İhracat Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Bazı Yasal ve Düzenleyici Konular

- Yargı alanları - Hangi ülkenin yasalarının uygulanacağı (yani kimin yargı yetkisine sahip olduğu), sözleşmenizin nasıl uygulanacağını ve ilgili tarafların haklarını etkileyecektir.
- Fikri mülkiyet - Bir dünya markası yoktur. İş yapmayı planladığınız her ülkede bir ticari marka başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Aynı durum, patentler gibi diğer fikri mülkiyet için de geçerlidir.
- Uluslararası ticaret anlaşmaları - Türkiye ile ihracat yapmak istediğiniz ülke arasındaki ticaret anlaşmaları, ürünlerinizi daha düşük tarifelere tabi tutabilir. Herhangi bir ticari anlaşmaya hak kazanmak için, ürününüzün ve bileşenlerinin menşe ülkesini kanıtlayan bir Menşe Şahadetnamesi sağlamanız gerekecektir.
- İhracat kontrolleri - Ürününüz ihracat kontrollerine tabi mi? Bazı ürünler ihraç edilmeden önce izinler, sertifikalar veya incelemeler gerektirir. Bazı yazılım ve bilgisayar ürünleri de bu kategoriye girer.
- Yurtiçi ihracat gereksinimleri - İhracat gelirlerini Türkiye Gelir İdaresine bildirmek için bir ithalat / ihracat hesap numarasına ihtiyacınız olacaktır.
İhracatınızı, ihracattan önce, bir ihracat beyannamesi ve uygun olduğu durumlarda kontrollü, yasaklanmış veya düzenlemeye tabi mallar için gerekli izinler, sertifikalar veya lisanslar göndererek de rapor etmelisiniz.
İhracat gereksinimleri ve düzenlemeleri hakkında daha fazla bilgi için Ticaret Bakanlığı web sitesini ziyaret edin.

İnternet üzerinden Bilgi Aktarma

Çevrimiçi ticareti yapılan veya satılan birçok ürün hiçbir zaman fiziksel bir sınırı geçmez (örneğin, ürünün indirilebildiği durumlarda). İnternet üzerinden sağlanan bilgiler vergiye tabi değildir. Bu nedenle dokümantasyon veya raporlama gerektirmez. Bununla birlikte, yazılım ürününüzü (örneğin bir CD veya DVD'de) uluslararası müşterilerinize fiziksel olarak gönderirseniz, diğer tüm fiziksel ihracatlarla aynı düzenlemelere tabidir.

5. Web sitenizi yurtdışına satmak için kullanın

İnternet, sınırlı kaynaklara sahip KOBİ'ler için kritik bir satış aracıdır. E-ihracatta size yardımcı olabilecek, İnternet'i kullanmak için aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun.

İpuçları Detaylar
İnternet sitesi  
Yüksek kaliteli bir web sitesi olumlu bir imaj yaratır. Yüksek kaliteli bir web sitesi, potansiyel müşteriler ve diğer ortaklar için olumlu bir imaj yansıtır. Yerli müşterilerden farklı olarak, yabancı müşteriler, şirketinizin güvenilirliğini geleneksel yöntemlerle doğrulamakta zorlanabilir. Web siteniz, yabancı müşterileri işletmenizin kaliteli bir ürün sunabileceğine ikna etmek için sahip olduğunuz tek fırsat olabilir.
Çoklu Dil  
Tüm hedef pazarlarınızla iletişim kurabilmek için web sitenizi çok dilli yapmayı düşünebilirsiniz. Çok dilli bir web sitesi, birden fazla dilde içerik sunan bir web sitesidir. Farklı dillerin kullanıldığı birden çok ülkedeki müşterilere ulaşmayı hedefliyorsanız bu gerekli olacaktır. Web sitenizin birden çok sürümüne sahip olmak zor olabilir ve müşterilerin web sitenizi tercih ettikleri dilde kolayca bulmasını veya gezinebilmesini sağlamak için uygun altyapıyı gerektirir.
Ürün Bilgisi  
Ürününüz veya hizmetinizle ilgili bilgilerin belirli pazarlarınıza uygun olduğundan emin olun. Web siteniz, ürünleriniz hakkında ideal bir bilgi kaynağıdır. Uluslararası müşterileriniz için ve uygun olan yerlerde birden çok dilde özel bilgiler sağlamayı yararlı bulabilirsiniz. Dışa aktarılmaya hazır ürünleriniz için ayrılmış ana sayfaya bağlı ayrı bir web sayfasını düşünün.
Araştırma  
Müşterileriniz ve tercihleri hakkında bilgi edinin. Potansiyel müşterileriniz ve uluslararası ortaklarınız hakkında çevrimiçi araştırma yaparak çok şey öğrenebilirsiniz. Tercihlerini, rekabetinizi ve potansiyel distribütörlüklerinizi öğrenebilirsiniz.
Bilgi Edinme  
Müşterilerin size soru sormasını kolaylaştırın. Müşterilerinizle konuşmak ve onların sorularını yanıtlamak için İnternet'i de kullanabilirsiniz. Web sitenize bir e-posta adresi veya "Bize Ulaşın" bağlantısı ekleyerek müşteriler sizinle kolayca iletişim kurabilir.
Zamanında Müdahale  
Sorulara zamanında yanıt verebileceğinizden emin olun. İletişim bilgilerinizi verecekseniz, sorulara zamanında yanıt verebileceğinizden emin olun. Sorulara 24 saat içinde yanıt veremiyorsanız, e-posta ile soru sormayın. Yavaş yanıt, satış çabalarınızı ciddi şekilde engelleyebilir.

6. Ürünlerinizi gönderin

Satış yaptıktan sonra ürünlerinizi müşterinize ulaştırmanız gerekir. Uluslararası nakliye süreci en iyi ihtimalle karmaşık olabilir. Nakliye aşağıdaki gibi ayrılabilir:

- Paketleme - Ürünleriniz tüm ihracat sürecinde birkaç kez el değiştireceğinden, hedefe güvenli ve hasarsız bir şekilde ulaşması için düzgün paketlendiğinden emin olmanız gerekir.
- Etiketleme - Doğru etiketleme, ürünlerinizin doğru şekilde kullanılmasını ve gideceği yere zamanında ulaşmasını sağlar.
- Belgeler - İhracat süreci, gönderinizin yabancı bir ülkedeki nihai varış noktasına giderken eşlik etmesi için belirli belgeler gerektirir.
- Sigorta - Gönderdiğiniz ürünü sigortalayarak, yatırımınızı hasar, kayıp, hırsızlık ve hatta gecikmeye karşı korursunuz.
Yurtdışına ürün göndermenin yükünü hafifletmek için, aşağıdaki çizelgede açıklandığı gibi nakliye şirketlerinin, gümrük komisyoncularının ve ticari üsler noktalarından yardım alabilirsiniz.

Ürününüzü Gönderirken Yardım Alma

Nakiye Firmaları Gümrük Müşavirleri Ticari Üsler tes®
 • İhracatçılara kargoyu denizaşırı bir varış noktasına taşımada yardımcı olan acentelerdir.
 • Gerekli belgeleri doldurmanıza ve HS kodunuzu bulmanıza yardımcı olabilir.
 • Müşteri siparişlerini sizin adınıza yerine getirmeye yardımcı olur
 • Yabancı ithalat gereksinimleri, ihracat gereksinimleri, nakliye süreçleri ve dokümantasyon gereksinimleri konusunda bilgili.
 • Ürününüzü etkileyen ihracat ve ithalat düzenlemelerini anlamanıza yardımcı olabilir.
 • İşletmenizden envanter alacak, depolayacak ve ürünleri dünyanın her yerindeki müşterilerinize paketleyip gönderir.
 • Tipik olarak ihracatçıya hiçbir maliyeti yoktur, çünkü ücretlerinin ürün fiyatlandırmasında hesaplanması ve müşteriye iletilmesi yaygın bir durumdur.
 • Gümrük işlemleri sürecine yardımcı olabilir (ürününüzde uzmanlaşmış ve ihracat yapmak istediğiniz ülkeyi tam olarak anlayan bir gümrük komisyoncusu seçmeniz önerilir).
 • Ödemeleri işleme ve satış sonrası müşteri desteği sağlama gibi ek hizmetler sunar.
   
 • Toplu nakliye ve paketleme sayesinde işletmelere daha düşük nakliye oranları ve malzeme maliyetleri sağlar.

Unutmayın: Nakliye firmaları, gümrük komisyoncuları ve ticari üsler hizmetleri ürünlerinizin ihracatında size büyük ölçüde yardımcı olabilirken, ihracatçı olarak sorumluluk yükünü taşıdığınızı unutmayın. Kendinizi buna göre bilgilendirmelisiniz.

7. Ödeme alın

Ürünlerini yurtdışına ihraç eden birçok Türk işletme, alıcılarına kredi koşulları veriyor. En yaygın ödeme yöntemi, 30 ila 90 günlük bir kredi dönemiyle açık hesaptır. "Açık hesap", ödeme almadan önce malları göndermeyi veya hizmetleri sağlamayı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Bu yöntemin temel avantajı basitliği ve minimum evrak işidir. Ancak, alıcınızın kredi risklerine maruz kalırsınız: Alıcı, herhangi bir nedenle ödemeyi reddederse, paranızı alamayabilirsiniz. Bu duruma engel olarak || tespay || sistemini öneririz.

Elbette, bir ilişki geliştirene kadar müşterinizden başka ödeme koşulları isteyebilirsiniz. Bu diğer terimler şunları içerir:

- Peşin nakit - Alıcınız, siz malları göndermeden veya hizmetleri sağlamadan önce size tam ödeme yapar veya bir depozito sağlar. Bu kesinlikle sizin için en iyi seçenektir. Ancak, açık hesap satış yapmazsanız alıcılar sizden satın almayı reddedebilir.
- Akreditif - Bu durumda, alıcınız bankasına gider ve işlem tutarı için (genellikle büyük miktarda para) bir akreditif (LC olarak da bilinir) ister. Alıcınızın bankası (amir banka), bankanıza, öngörülen tutar için bir LC düzenlediğini ve bunun yanı sıra olması gereken çeşitli belgeleri (fatura, konşimento ve gönderinin sigortalı olduğunu kanıtlayan belgeler) bildirecektir. Amir banka, ödemeyi bankanıza gönderecektir. LC, bankanız tarafından onaylanırsa, amir banka ödemeyi serbest bırakmasa bile bankanızın size ödeme yapacağı anlamına gelir. Ayrıca, LC'ler genellikle geri alınamaz, yani sizin onayınız olmadan iptal edilemez veya değiştirilemez. En güvenli LC türü, hem onaylanmış hem de geri alınamaz olandır.
- Evrak mukabili - Alıcı ödemeyi paranızı bankanıza ihracat evraklarınızı verdiğinizde teslim etmek üzere emanet eder. Para gönderen banka belgeleri (yukarıda LC için olduğu gibi) bir tahsilat bankasına (genellikle ithalatçının bankası) ödeme talimatlarıyla birlikte gönderir. Tahsilat yapan banka, belgeler karşılığında alıcınızın ödemesini kabul eder ve evrakları havale yapan bankaya gönderir, bankanız da size ödeme yapar. Tahsilatların kullanılması, ödeme alana kadar sizi alıcının kredi risklerine maruz bırakacaktır.
Çevrimiçi ödeme için düzenleme (mallar gönderilmeden önce), mallar gönderildikten sonra ödemeyi tahsil etmek zorunda kalmamanıza yardımcı olacaktır. Çevrimiçi ödeme seçenekleri arasında üçüncü taraf kredi kartı işleme şirketleri, çevrimiçi para transferi hizmetleri, ön ödemeli kredi hizmetleri ve || tespay ||  yer alır ve bunların tümü İnternet üzerinden ödeme ve para transferlerinin yapılmasına izin verir. Bu şirketlerin sunduğu hizmetler tüm ülkelerde mevcut değildir.

Kayıt Tutma

Türkiye'de, malları ihraç ettiğiniz takvim yılının sonundan itibaren beş yıl boyunca ihracat faaliyetlerinizin kayıtlarını ve kayıtlarını doğru tutmanız gerekir. Bu kayıtları kağıt üzerinde veya elektronik ortamda saklayabilirsiniz.

E-ihracatın riskleri

E-ihracat risklerinden yoksun değil. Aşağıda bazı önemli riskleri ve bu riskleri azaltmak için atabileceğiniz bazı adımları vurguluyoruz.

E-İhracat Risk Azaltma  Strateji
Finansal risk: Ürününüzü dış pazarlarda satmaya hazır hale getirmek için yetersiz finansman; Gelirleri beklerken yeni operasyonel ve idari maliyetleri karşılamak için kısa vadeli borç almak.
 • İhracatla ilgili maliyetlerinizi dengelemek için bankalardan, hükümetten ve bölgesel kurumlardan mali yardıma erişebilirsiniz.
 • Sevkiyat öncesi, sevkiyat sonrası, orta vadeli ve proje finansmanı, mevcut ihracat finansmanlarındandır.
Ödeme yapmama riski (ör. Açık hesapla ödeme kabul etme, ters ibrazlar, kredi kartı dolandırıcılığı).
 • Bir sözleşme imzalamadan önce bir kredi kontrolü yapın.
 • Alacak hesapları sigortası satın alın.
 • Alternatif ödeme yöntemlerini kullanın (peşin nakit, akreditif, belge toplama).
 • Yalnızca nispeten küçük miktarlar için kredi kartı ödemelerini kabul edin.
 • Ödemeyi takip etmek için bir avukat veya tahsilat acentesi kiralayın.
Döviz kuru riski: Türk Lirasının diğer ülkelerin para birimlerine göre değerindeki dalgalanmalar ihracat karlarını olumlu veya olumsuz etkileyebilir.
 • Vadeli sözleşmeler - Bu sözleşmelerde, ticari bir bankaya sabit bir para birimini gelecekteki bir tarihte sabit bir fiyata satmayı kabul edersiniz.
 • Risk netleştirme - Bu stratejide, riski ortadan kaldırmak veya "netleştirmek" için ihracat yaptığınız ülkenin döviz girişlerini döviz çıkışları ile eşleştirirsiniz.
 • Para birimi seçenekleri - Bu sözleşmeler, size belirli bir süre içinde belirli bir fiyattan döviz satın alma veya satma hakkı verir. Vadeli sözleşmelerin aksine, seçenekler döviz kurlarındaki olumlu dalgalanmalardan yararlanmanıza olanak tanır.

En çok yapılan ihracat hataları

Bu makale, İnternet üzerinden ihracatla ilgili bazı temel hususları vurguladı. Son olarak, yeni ve hatta deneyimli ihracatçıların yaptığı en sık ihracat hatalarından bazılarına dikkatinizi çekiyoruz. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Ek siparişlerin girişini işlemek için yeterli personel veya kapasit eksikliği
 • Diğer ülkelere ihracatla ilgili yasal ve düzenleyici konular hakkında yetersiz bilgi
 • Denizaşırı temsilcilerin kapsamlı bir soruşturma olmadan çok hızlı seçilmesi
 • İç pazarları canlanırken yeni ihracat müşterilerini ihmal etmek
 • Uluslararası ve yerel temsilcilere eşit şekilde muamele etmemek
 • Ürünleri yabancı yönetmelikleri ve yerel tercihleri ​​karşılayacak şekilde değiştirmemek
 • Yerel dillerdeki satış, servis ve garanti mesajlarını yazdırmamak

Gelecek trendleri

Çevrimiçi e-ticaret için teknoloji ve hizmetler geliştikçe, küçük ve orta ölçekli işletmeler için uluslararası ticaret yapmak daha da kolay hale gelecektir. İşletmeler için e-ticareti basitleştiren bir eğilim, tes®, e-pazar yerleri gibi şirketler tarafından sağlanan sipariş yerine getirme hizmetleridir. Bu şirketler, envanterinizi depolayarak, müşterilerden sipariş alarak ve ürünlerinizi dünya çapında paketleyerek ve göndererek işletmeleriniz adına müşteri siparişlerini yerine getirir. Bazı durumlarda, bu ticari üsler ödemeleri işleme koymayı ve satış sonrası müşteri hizmetleri desteği sunmayı bile teklif edebilir.

Bu yeni yerine getirme hizmetleri, küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerine zamandan tasarruf etme ve maliyetleri düşürme açısından birçok avantaj sunar. Müşteri siparişlerini işleme koyan ve nakliyeyi organize eden ticari üsler sayesinde işinizin diğer yönlerine ayırmak için daha fazla zamanınız olur. Ek olarak, personel ve envanter depolama maliyetlerinizden bazılarını ortadan kaldırabilir ve sipariş karşılama kurumunun daha düşük nakliye ücretlerinden yararlanabilirsiniz.

Ticari Üs Hizmetleri işletmelere e-ihracat girişimlerini ilerletmek için yeni fırsatlar sunar.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin e-ihracat stratejilerinde dikkate almaları gereken başka bir araçtır.

Okunma 110 kez Son değişiklik Pazartesi, 05 Ekim 2020 12:01

Benzer ögeler

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.