Çarşamba, 30 Eylül 2020 05:57

Ticari Dijital Etkinlikler

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

E-posta Pazarlama ve Pazarlama Otomasyonu

Sanal ticaret fuarı, belirli bir sektöre yönelik mal ve hizmetlerin sergilendiği bir etkinliğin çevrimiçi sürümüdür. Format, temel bir çevrimiçi dizin kadar basit veya 3D dünya kadar karmaşık olabilir. Bu tür ticaret fuarı, katılımcının geleneksel bir gösterinin bazı olanaklarının tadını çıkarırken seyahat masraflarının olmaması ve zamanı daha etkin kullanma imkanı sağlaması ve aynı anda bir kaç fuarda bulunulabiliyor olmasından dolayı popülerliği her geçen gün artıyor.

Sanal ticaret fuarı, sergi salonlarını, eğitim seminerlerini, iş fuarı ve eğitim etkinliklerini sanal bir dünya ortamına çeviren geleneksel bir çevrimdışı ticaret fuarı gibi işlev görür. 

Sanal bir ticaret fuarında, ürünleri ve hizmetleri sergilemek için genellikle gerçekçi görünümlü salonlar veya stantların bulunduğu lobiler bulunur. Katılımcı gerçek zamanlı olarak demoları izleyebilir, bilgileri alabilir ve satış temsilcileriyle sohbet edebilir. Keynote konuşmaları ve seminerler, gerçek zamanlı veya isteğe bağlı olarak video yayını, podcast ve web yayını teknolojisi ile sunulur.

Bir sanal ticaret fuarı, katılımcıların kendi sanal ortamlarını oluşturmalarına olanak sağlamak için özel olarak tasarlanmış bir yazılım gerektirir. Gösteri, bir web sayfasında veya Second Life gibi indirilebilir bir yazılım uygulamasında oluşturulabilir.

Bu sunum aracının eleştirmenleri, sanal bir ticaret fuarı katılımcısının, bir günü veya akşamı stantların etrafında dolanarak ve diğer katılımcılar ve sponsorlarla sosyalleşerek geçirmenin aksine, oturumu kapatıp ayrılabileceğini belirtiyor. Taraftarlar, ortamın uygun maliyetli olduğuna işaret ediyor. Katılımcının coğrafi erişimini genişletir ve ziyaretçi davranışına dayalı kapsamlı veriler sağlar.

Dijital fuar, online fuar, online etkinlik, dijital etkinlik gibi isimlerle anılmaktadır. Ülkemizde tercih edilen ismi dijital fuardır.

 

 

Okunma 73 kez Son değişiklik Çarşamba, 30 Eylül 2020 06:19

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.