Salı, 15 Eylül 2020 20:54

E-posta Pazarlama ve Pazarlama Otomasyonu

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

E-posta Pazarlama ve Pazarlama Otomasyonu

E-posta ile pazarlama ve pazarlama otomasyonu arasındaki fark nedir? Ve şirketinizin geçiş yapmaya hazır olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bunlar, hem küçük hem de büyük işletmeler tarafından her zaman sorulan sorulardır. Hepimiz e-posta pazarlamasının pazarlama araç kutunuz için ne kadar güçlü ve önemli olduğunu biliyoruz, ancak pazarlama otomasyonunu uygulamak, halihazırda sahip olduğunuz e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini önemli ölçüde artırabilir.

Bir e-posta ile pazarlama ve bir pazarlama otomasyonu uygulaması arasında birçok fark vardır. Bir E-posta Servis Sağlayıcısı, size yalnızca toplu blastlar gönderme ve açık oranları izleme işlevselliği sağlar, ancak bu ölçeklenebilir değildir. Pazarlama otomasyonu ile, e-posta taktiklerinizi çok daha stratejik hale getirecek çok adımlı kampanyalar, müşteri adayı puanlama ve analiz gibi güçlü özelliklere erişebilirsiniz. Bu özellik karşılaştırmasına bir göz atın:

E-posta Pazarlama Tek Başına Yapmaz

Sadece e-posta pazarlamasına güveniyorsanız, özellikle büyüdükçe muhtemelen birkaç engelle karşılaşıyorsunuzdur. Yalnızca e-posta pazarlamasında karşılaşabileceğiniz bazı zorluklar şunlardır:

E-posta ile pazarlama zaman alıcıdır

Bir E-posta Hizmet Sağlayıcısında kampanyalarınızda herhangi bir otomasyon veya ince ayar yapmak için herhangi bir işlevsellik olmadığından, e-posta patlamalarının doğru zamanda doğru hedeflere ulaştığından emin olmak için çok sayıda manuel çalışma yapmanız gerekir. Pazarlama otomasyonu ile, bireysel e-postaları oluşturmanın manuel işini yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun yerine, diğer işleri hallederken potansiyel müşterilerinizi beslemek için çok aşamalı, otomatik kampanyalar oluşturmaya odaklanabilirsiniz.

Satış Ekipleriniz Nelerin İzleneceğini Bilmiyor

Tek başına e-posta pazarlamacılığı, satış ekiplerinize kazanmaya hazır potansiyel müşteriler sunma işlevine sahip değildir. Bir patlamadan sonra izlediğiniz tek şey tıklama ve açma oranıdır ve satış ekipleriniz e-posta patlamalarının ardından telefon görüşmeleri yapmaya başladıklarında, Bu potansiyel müşteriler henüz satın almaya hazır olmadığı için iyi sonuçlar almayabilir. Ve bir satış temsilcisi için, satın almaya hazır olmayan veya kalifiye bile olmayan bir müşteriyi kovalamaktan daha büyük bir zaman kaybı yoktur. Pazarlama otomasyonu ile, satışların yalnızca satın almaya hazır potansiyel müşterileri takip ettiğinden emin olabilirsiniz. Ek olarak, pazarlama otomasyonu platformları, potansiyel müşterilerinizi kampanyalarla veya içerikle nasıl etkileşim kurduklarına göre puanlayabilir. Demografik veya potansiyel müşteri özelliklerine göre de puan verebilirsiniz.

Potansiyel Müşterilerinizi İletişimlerinize Bağlı Tutamıyorsunuz

Kullanamayacağınız devasa potansiyel müşteri veritabanına sahipsiniz ve onları meşgul etmekte zorlandığınızı hissediyorsunuz. Ayda birkaç patlama gönderiyorsunuz, ancak satın alma döngüsünün neresinde oldukları veya içeriğinizin gerçekten yankılanıp uyuşmadığı hakkında hiçbir fikriniz yok. Bir e-posta patlaması yaratmak çok zaman aldığından, veri tabanınızın gönderimleri konusunda nasıl stratejik olabilirsiniz? Pazarlama otomasyonu ile, potansiyel müşterilerinizi meşgul edecek otomatik kampanyalar oluşturarak veritabanınızı bölümlere ayırmanıza ve dönüşüm huniniz boyunca yönlendirmenize olanak tanıyan lider beslemeyi kullanabilirsiniz.

Ölçeklendirmede Sorun Yaşıyorsunuz

Büyüyen bir şirketseniz, temel e-posta pazarlamasına güvenmek ölçeklenebilir değildir. Veritabanınızda veya yürütmek istediğiniz kampanyalarda ne kadar çok müşteri adayı varsa, toplu blastlar oluşturmak o kadar çok zaman alır. Pazarlama otomasyonu, şirketiniz büyüdükçe büyüyebilen bir çözümdür. Birden fazla kampanya yürütebilir, lider yetiştirme programları oluşturabilir, potansiyel müşterilerinizi puanlayabilir ve geliri doğrudan her pazarlama programına atayabilirsiniz.

Geliri, E-posta Pazarlama Çabalarınıza İliştiremezsiniz

Yöneticilerinize pazarlamanın sonuca nasıl katkıda bulunduğunu gösterebilmek istiyorsunuz. Her kampanya oluşturduğunuzda stratejinizi ve taktiklerinizi nasıl geliştirebileceğinizi de bilmek istersiniz. Yalnızca e-posta pazarlamasına güveniyorsanız, muhtemelen programlarınızı gelire bağlamada zorlanıyorsunuzdur. Pazarlama otomasyonu, çabalarınızı izleyen ve her kampanya için size derinlemesine analitik sağlayan işlevsellik sağlar. Daha ayrıntılı ölçümler sağlamak için pazarlama otomasyon sisteminizi CRM'nizle de senkronize edebilirsiniz.

Pazarlama Otomasyonu Kuruluşunuz İçin Doğru mu?

E-posta Servis Sağlayıcınızdan mezun olma zamanının gelip gelmediğinden hala emin değilseniz, organizasyonunuza ve pazarlama uygulamalarınıza bir göz atın. Aşağıdaki durumlarda pazarlama otomasyonunu düşünmelisiniz:

Müşteri satın alma süreciniz bir haftadan uzun sürüyor
Tek başına e-posta göndermek satışları artırmıyor
Pazarlama ekibinizin hedefli, çok dokunmalı e-posta kampanyaları oluşturup göndermenin daha kolay bir yoluna ihtiyacı var
Pazarlama departmanınızın mevcut kaynakları ile yapmaları gereken her şeyi yapmak için yeterli zamanı yok
Farklı demografilere farklı ürünler veya hizmetler satıyorsunuz
Farklı başlıklara ve sektörlere farklı mesajlar göndermek istiyorsunuz
Satış elemanlarınız, pazarlama ekibinizin sunduğu olası satışların kalitesinden şikayet ediyor
Pazarlama kampanyalarınızdan hangilerinin en etkili olduğunu bilmek istiyorsunuz
Pazarlamaya daha fazla mı yoksa daha az mı para harcamanız gerektiğini bilemezsiniz
Hala emin değil? Daha fazla bilgi için E-posta Pazarlamadan Pazarlama Otomasyonuna Geçiş Yapan yeni teknik incelememize göz atın.

 

Okunma 60 kez Son değişiklik Salı, 15 Eylül 2020 21:17

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.