Salı, 25 Ağustos 2020 18:02

İhracat nedir?

Rate this item
(0 votes)

İhracat Nedir?İhracat, bir ülkede üretilen ve başka bir ülkede yaşayanlar tarafından satın alınan mal ve hizmetlerdir. Mal veya hizmetin ne olduğu önemli değildir. Nasıl gönderildiği önemli değil. Gönderilebilir, e-posta ile gönderilebilir veya uçakta kişisel bagajda taşınabilir. Yurt içinde üretilip yabancı bir ülkedeki birine satılıyorsa ihracattır. İhracat, uluslararası ticaretin bir bileşenidir. Diğer bileşen ithalattır. Bir ülkenin sakinleri tarafından satın alınan, yabancı bir ülkede üretilen mal ve hizmetlerdir.

Tanım: İhracat, yerli mal veya hizmetlerin, ürünlerin işleneceği, kullanılacağı, satılacağı veya yeniden ihraç edileceği yabancı bir ülkeye gönderilmesidir.

İhracat Ne Anlama Geliyor?

İhraç edilen malların satışı bir ülkenin brüt üretimini artırdığından, ithalatla birlikte ihracat, bir ülkenin ticaret dengesinde kilit bir unsurdur. Birçok ülke istihdamı, harcanabilir geliri ve tüketici harcamalarını artırmanın bir yolu olarak ihracatı teşvik etmektedir. Ayrıca, bir ülke ne kadar çok ürün ihraç ederse, yabancı ülkelerin kullanmak istediği mal ve hizmetlerin üretiminde uzmanlık kazandıkça rekabet avantajı da o kadar artar.

Artan yönden, ihracat bir ülkenin döviz rezervlerini artırarak, merkez bankasının yerel para birimini savunmasına ve değerini sabitlerken yabancı ülkelere ihracatın maliyetini düşürmesine izin verir. Öte yandan ihracatçı ülkeler, sanayilerini korumak ve onlara rekabet avantajı sağlamak için gümrük tarifeleri, kota ve sübvansiyonlar gibi ticari korumacılık önlemleri kullanmaktadır. Bu bağlamda hükümet politikası ve döviz kurları bir ülkenin ihracatını etkileyen çok önemli faktörlerdir.

Bir örneğe bakalım.

Uluslararası alanda büyümek isteyen işletmeler, döviz kurundaki dalgalanmalara dikkat etmelidir. Döviz riski, bir genişleme stratejisinin başarısız olmasının nedenlerinden biridir, özellikle bir firma çoğunlukla yabancı ortaklarla çalışıyorsa.

Örneğin, A şirketi bir beyaz eşya üreticisi olsun üreticisidir ve B ülkesine beyaz eşya ihraç etmektedir. A para birimi B Para birimi karşısında güçlüyse, beyaz eşyayı B'ye ihraç etmek daha az A para birimi alır. Tersine, A para birimi B para birimine karşı zayıfsa, B ithalatçısının elini güçlendirir. Döviz riskiyle başa çıkmak için, A beyaz eşya üreticisi B ithalatçılar ile yapılan tüm anlaşmaların A para birimi cinsinden yapılması konusunda ısrar etmelidir.

Özet Tanım

İhracat, menşe ülkesinden satılmak veya ticareti yapmak üzere başka bir ülkeye gönderilen mal anlamına gelir.

Read 88 times Last modified on Cumartesi, 05 Eylül 2020 21:42

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.